İlk Alışverişinize Özel 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde 50 TL Değerinde Hediye Kuponu Hediye

23.06.2020

Saatlerle İlgili Bilinmeyen GerçeklerSaatler günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olan saatler hakkında bilinmeyen bir çok gerçeği size sunuyoruz. Saatleri kimi zaman kolumuzda kimi zaman çalışma masamızda kimi zaman da duvarımızda muhafaza ederiz ancak hakkında bir çok bilinmeyen gerçek olduğunu bilmeyiz. Bu bilinmeyen gerçekler sizi şaşırtacak türden. İşte saatlerle ilgili bilinmeyen gerçekler…
 
  1. Bugün herkesin kullandığı saatlerin tarihçesi 15 yy olarak bilinmese de aslında ilk saat kavramı milattan önce 4000’lerde Mısır Uygarlığı tarafından yapılmıştır.
  2. İlk saat kavramının ortaya atılması günleri hesaplamak için değil tarıma elverişli toprakların sular altında kalacağı zamanı hesaplamak için olmuştur.
  3. İlk kum saatinin icadında, kum saatinin üstündeki kumun aşağı inmesi yarım saat olarak hesaplandı. Yani ilk 60 dk’lik saat hesabı kum saati ile oldu.
  4. İlk kol saati kadınlar için üretildi. Çünkü bu hassas mekanizma 1. Dünya Savaşı’nda savaşan erkekler için pek de uygun görülmemişti.
  5. 1989 yılında 18 ayar altından imal edilmiş, 24 tane el içeren, bir termometre ve bir yıldız şeması da dahil olmak üzere 33 ekstra özelliğe sahip olan, toplamda 1.728 komponent içeren cep saati şu ana kadar ki en çok parçaya sahip saattir.
  6. Saat satışlarında sunulan saatlerin hep 10:10 ya da 01:50’yi göstermesinin sebebi, bu saatlerde akrep ve yelkovanın gülen yüz işaretine benzemesidir.
  7. Ünlü Sovyet astronatYuriGagarin ilk kez Pobeda markalı bir saat ile uzay yolculuğu yapmıştır. Saat markası uzay yolculuğundan sonra markanın ismini uçuş anlamanına  gelenPoljot ismi ile değiştirmiştir.
  8. Casio’nun mühendislerinden KikuoIbe saatleri dayanıklılık testi uygulamak istese de marka bunu izin vermiyordu. KikuoIbe çareyi saatleri dördüncü kattaki erkekler tuvaletinden aşağı atmakta buldu.
  9. 1600-1675 yıllarında saat aksesuar olarak görülmesinin ardından bu yıllardan sonra insanlar saati bir yatırım aracı olarak görmüş ve yüklü miktarda paralarını saat sektörüne yatırmışlardır.
  10. Bugün dijital veya mekanik saatler hayatımızda olsada geçmişte bir çok değişik saat icat edilmiştir. Bunlardan biri de ateş saatidir. Ateş Saati, (ya da Mum Saati), petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre zaman belirlenen saat türü idi.