İlk Alışverişinize Özel 1000 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde 50 TL Değerinde Hediye Kuponu Hediye

18.07.2020

Saat Arızaları Nelerdir?Saat size zamanın akışı hakkında bir önizlemedir. Zamanı durduramayacağınız gibi kolunuzdaki ya da duvarınızda bir saatin akrep ve yelkovanını da durduramazsınız. Ancak zaman durmuyor olsa da bazı arızalardan dolayı istem dışı saatlerimiz durabiliyor.
Saatlerin yaptığı arızalar çoğu kez tamirci tarafından kolaylıkla halledilebilir oluyor.
Saatlerin arızaları kimi zaman basit olsa da bazı ciddi arızalar da yaşanabiliyor.


Her insan yapımı alet gibi saatlerde de bazı aksaklıklar olabilir. Diğer teknolojik aletlere göre saatlerin arızaların saha seyrek yaşanır. Saatlerde arızalar genellikle kol saatlerinde yaşanır. Kol saatleri genellik ellerimiz çok kullandığımız için sıvılar ile temas edebilir, çarpma veya darbe alma durumundan tahrip olabilir, saatlerin mekanizmalarını çalıştıran güçleri olan pilleri bitebilir ve kordon pimi düşmesi, toka kırılması gibi durumlar yaşanabilir.
Öncelikle bu böyle bir durumla karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğine hızla bakalım.
Eğer saatiniz su vb bir sıvı ile temaz etmiş ise saatin mekanizmasında oksitlenme veya nem meydana gelebilir. Bu da saatinizin çalışmasına engel olacaktır. Saatinizi aldığınız firma ile iletişim sağlamak en doğru yol olacaktır ancak bu sağlanamıyorsa saatinizin kasasını çıkarmalı ve pile ulaşmalısınız. Pilin yuvasında oluşan nem ve oksitlenme saatinizin çalışmasına engel olduğundan yuvadaki nemin atılmasını sağlamalısınız. Ancak bunu sert bir müdahale ile yapmak saate ikinci bir zarar vermek demektir. Oy yüzden ya bir kurutma makinası yardımı ile çok sıcak olmamak kaidesi ile kuratacaksınız ya da birkaç gün açık kalmasını sağlayarak kurumasını bekleyeceksiniz.
Bu işlem gerçekleştikten sonra saatinizin pilinde oksitlenme yoksa eski pili kullanabilirsiniz ancak oksitlenme varsa başka bir pil alarak yeni pili takmanızı tavsiye ederiz.
Saatinizin çarpma kırılma kopma gibi durumlarında bir uzmandan destek almalısınız ancak diğer aksamalar gerekli kontrolleri yapmalısınız. Örneğin saatinizin pilini kontrol etmelisiniz. Ya da saatinizi mümkün olduğunca sıvılardan uzak tutmalısınız. Saatinizin oluşanbilecek hasarlara karşı eskisi gibi tekrardan kullanabilmek için mutlaka orijinal bir saat almalısınız. Replika ve imitasyon saatlerin ömürleri hem daha kısa olacaktır hem de bir arıza durumunda üreticisi tarafından tamir edilemeyecektir.